Airaction vice Mistrzem Polski i ja też

  Bardzo udane w tym roku były dla nas Mistrzostwa Polski! W związku z tym, że warunki meteo Polsce nie dają możliwości zaplanowania i rozegrania udanych zawodów, od lat nasze mistrzostwa grane są za granicą. W październiku 2011 przeprowadzono ankietę, aby zorientować się jakie są preferencje pilotów, biorących udział w zawodach. Do wyboru były Włochy, Macedonia, Bułgaria, Słowenia i Hiszpania. Zagłosowało w sumie ok. 70 pilotów ale nie dali jednoznacznej odpowiedzi i żadna z opcji nie osiągnęła zdecydowanej przewagi. Z ankiety wynikało, że piloci zjawią się wszędzie tam gdzie da się dobrze zalatać.

  Po przeanalizowaniu kalendarza zawodów oraz statystyk pogodowych, wygrała MACEDONIA. Przewidywalna pogoda, prawie 100% rozegranych konkurencji, świetna lokalizacja w Kruszewie i możliwość zorganizowania mistrzostw wspólnie z Ukrainą ( nomen omen tak jak euro 2012 ) zdecydowały o wyborze. Dodatkowo zawody miały się odbywać tuż przed Pucharem Świata. I wybór ten okazał się w 100 % trafiony.

  Macedonia zaskoczyła pozytywni chyba wszystkich zawodników. Świetna pogoda chociaż dość trudne konkurencje, pyszne jedzonko, niskie koszty utrzymania, sympatyczni, otwarci ludzie, no i 150 startujących, największa liczba spośród wszystkich zawodów zorganizowanych w tym roku w Europie. Po raz pierwszy rozegrano też klasyfikację SPORT ( do LTF 2, CEN C). Przez pierwsze dwa dni warunki były bardzo wymagające, zwłaszcza na niewielkich wysokościach i kto się za bardzo śpieszył, szybko siadał na ziemi. Wielu pilotów już po starcie miało problemy, żeby utrzymać się w powietrzu. Ale trzeciego dnia zawodów termika ruszyła pełną parą. Po startowisku przechodziły silne kominy utrudniając starty.

  Jednak w powietrzu było fantastycznie, a podstawy sięgały 3200m. n.p.m. Jak zwykle konkurencja była ułożona z wiatrem do mety pod grecką granicą, a najlepsi uzyskali średnią prawie 40 km/h ! Czwartego dnia task commity postanowiła rozłożyć coś nowego i poprowadziła pilotów daleko na przedpole Ale warunki okazały się podstępne. Cała stawka była porozrzucana po dolinie i wiele osób padło w okolicy drugiego punktu zwrotnego. konkurencję wygrał Jasen Savov, który zaryzykował i poleciał do punktu zwrotnego z prostej.

  W sumie metę zaliczyło tylko 8 osób, co przy 75 poprzedniego dnia świadczy o wysokim stopniu trudności tego zadania. W klasyfikacji generalnej Polish & Ukrainian Open zwyciężył Igor Todevski ( Enzo ), drugi był Jamie Massenger ( Enzo ), a trzeci Chris Van Noord ( R11 ). W klasyfikacji SPORT ( do LTF 2, CEN C ) Mistrzem Polski oraz Polish & Ukrainian OPEN został Krzysztof Ziółkowski ( Swing Astral 7 ), vice Mistrzem Polski, oraz Polish & Ukrainian Open Walter Wojciechowski ( Swing Astral 7 ), na trzeciej pozycji w Mistrzostwach Polski uplasował się Sławek Żydek ( Niviuk Artik 3 ), a w Polish & Ukrainian OPEN Borys Dynduk ( Ozone Delta ). Teamowo Mistrzem Polski został Żywiec Air Tam, a zaszczytne drugie miejsce zajął nasz Team Airaction. Trzecie miejsce zajęła Grupa 303, w której gościnnie latał Misiek.

  Podsumowując: zawody były bardzo udane, a dla nas przede wszystkim, bo udowodniliśmy, że jesteśmy szkołą latającą i to na niezłym sportowo poziomie. Warunki meteo i terenowe pozwalały się bezpiecznie ścigać i na pewno pokazały w dobrym świetle potencjał Kruszewa w Macedonii. Zastanawiam się nad zorganizowaniem tam wyjazdu szkoły Airaction i jeśli znajdzie się tylko odpowiednia grupa ludzi chętnych pokonać 1500 km, zdecydowana na polatanie w egzotycznym miejscu to kto wie ? :)